środa, 4 kwietnia 2012

Nie w Gory,ale na Mazury

Nie w góry, ale na Mazury!

Zima z pewnością nie sprzyja północnym regionom kraju. Turyści chętniej wybierają miejsca, gdzie mogą uprawiać sporty zimowe. Jednak nie wiedzą ile tracą, omijając Mazury zachwycające malowniczymi krajobrazami i niepowtarzalną atmosferą. Pokryte śniegiem drzewa i dachy, zasypane drogi oraz białe pola, to prawdziwy raj dla fotografów. Natomiast surowy klimat stwarza warunki do … żeglarstwa lodowego!

Aktywny wypoczynek na Mazurach

Miłośnicy aktywnego wypoczynku mogą spróbować swoich sił na bojerach. Bojer (ślizg lodowy) to jednostka napędzana siłą wiatru, gdzie pędnikiem jest żagiel (lub rzadziej płat lotniczy – skrzydło) poruszająca się na płozach po zamarzniętych zbiornikach wodnych. O poruszającym się bojerze mówimy, że „lata”. (dane: www.wikipedia.pl). Żeglowanie z dużą prędkością dostarcza wielu, niezapomnianych przeżyć. Pyszne posiłki przygotowywane na lodzie szybko uzupełniają braki energetyczne. Bojery to również fantastyczny relaks w spokojnych i cichych okolicach.
Na Mazurach można także jeździć na nartach i snowboardzie. Znajduje się tutaj mnóstwo wyciągów narciarskich, np. Góra Czterech Wiatrów w Mrągowie, Morenowa Stacja Narciarska k. Orzysza czy Piękna Góra w Gołdap-Konikowo. Trasy zjazdowe nie są może tak długie jak górskie, ale za to doskonale oświetlone, sztucznie naśnieżane, utrzymywane ratrakiem i w otoczeniu mazurskiej przyrody.
Jednym z najbardziej ekstremalnych, mazurskich sportów jest nurkowanie pod lodem. Mimo, że wymaga specjalistycznego przygotowania, staje się coraz popularniejsze. Warto wspomnieć, że zimą jeziora są najbardziej przejrzyste ze względu na brak glonów, co jeszcze bardziej je uatrakcyjnia.

Ciekawe miejsca na Mazurach

Ci, którzy nie chcą bądź nie mogą korzystać z form aktywnego wypoczynku, mogą odwiedzać miejsca godne uwagi w ramach wycieczek krajoznawczych. Do najciekawszych obiektów należą:
  1. Stańczyki – jedne z najwyższych wiaduktów nieczynnej linii kolejowej Gołdap – Żytkiejmy, wzorowane na rzymskich akweduktach,
  2. Kwatera Hitlera „Wilczy Szaniec” w Gierłoży,
  3. Most obrotowy w Giżycku na kanale Łuczańskim z 1889r.,
  4. Piramida w Rapie – grobowiec inspirowany piramidami egipskimi,
  5. Klasztor Kamedułów w Wigrach, położony na wzgórzu nad jeziorem Wigry,
  6. Sanktuarium Maryjne w Świętej Lipce, nazywane „Częstochową Północy”,
  7. Wrak statku Arabella na jeziorze Mamry Północne,
  8. Pola upamiętniające bitwę pod Grunwaldem (15.07.1410r.),
  9. Rezerwat Żubrów-Wolisko w Puszczy Boreckie.
Właśnie tutaj organizowane są ciekawe imprezy cykliczne, jak Piknik Country w Mrągowie, Festiwal Muzyki Rockowej w Węgorzewie czy Międzynarodowy Festiwal Piosenki Żeglarskiej i Morskiej „Szanty” w Giżycku.
O Mazurach można pisać długo, ale jedno jest pewne: Warto wpaść, choćby na chwileczkę!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz